Aj čerství absolventi sa musia vrátiť do lavíc

Začiatky sú väčšinou ťažké, to každý rok po skončení školského roka na vlastnej koži pocítia čerství absolventi vysokých i stredných škôl, keď hľadajú prvé uplatnenie na trhu práce. S ich teoretickými vedomosťami to v prevažnej miere nebýva také zlé, horšie je to však s ich praktickými skúsenosťami a pracovnými návykmi. Vysoká nezamestnanosť túto situáciu ešte viac komplikuje. Práca sa hľadá čoraz ťažie, pretože na jedno voľné pracovné miesto pripadajú desiatky, neraz až stovky záujemcov. Zamestnávatelia si môžu vyberať najlepšie hrozienka z koláča a vôbec sa nemožno čudovať, že siahajú skôr po ľuďoch s praktickými skúsenosťami. Čo však majú robiť absolventi? Jedným z riešení môže byť neplatená prax, ktorú niektoré spoločnosti ponúkajú, iným odborné kurzy na rozšírenie či zdokonalenie kvalifikácie. Kurzy BOZP umožňujúce absolventom získať úzku špecializáciu v mnohých spoločnostiach vyžadovanú zákonom, môžu byť tiež správnou voľbou a cestou na získanie pracovného miesta.

Nebolo to tak dávno, keď dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch prevládal nad ponukou na trhu práce. Zamestnávatelia potrebovali nových ľudí a pri obsadzovaní voľných pracovných miest si veľmi často vyberali aj zo skupiny čerstvých absolventov škôl. Dnes je to skôr zriedkavé a absolventi sú jednou z najohrozenejších skupín. Bez práce je v súčasnosti veľa v mnohých prípadoch kvalitných ľudí, takže zamestnávatelia si vyberajú. Získajú „hotového človeka“, ktorého nemusia zaúčať a školit a vzhľadom na znížené rozpočty ho nemusia ani zaplatiť viac ako nováčika. Túto situáciu firmy celkom logicky využívajú vo vlastný prospech. Preto je pre človeka, ktorý si hľadá zamestnanie, dôležité aj to, aby sa vedel dobre „predať“, vyzdvihnúť silné stránky a šikovne zakryť slabiny. Marketingové kurzy v tomto nepomôžu, avšak sledovať kariérne portály, informácie v knihách či manažérskych príručkách nebude na škodu. Aj pri hľadaní zamestnania platí základné pravidlo: vedieť dobre predať.

 

Recent Entries

  • Záložky

  • Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>