Cudzie jazyky sú bránou do sveta

Nároky zamestnávateľov na jazykové znalosti potenciálnych i súčasných zamestnancov, najmä na stredných a vyšších pracovných pozíciách, sú v súčasnosti prísnejšie a oveľa vyššie ako v minulosti. Táto skutočnosť úzko súvisí najmä s pôsobením zahraničných spoločností na slovenskom trhu a neustálym zvyšovaním požiadaviek na ovládanie cudzích jazykov neraz aj v prípade radových zamestnancov napríklad vo výrobe. Rovnako v službách sa vyžaduje aktívne používanie minimálne angličtiny, tak isto pri kontakte so zahraničnými partnermi a podobne. Štúdium cudzích jazykov by preto malo byť pevnejšou súčasťou školských osnov. Pre tých, ktorí majú v tomto smere nedostatky, sú vhodné jazykové kurzy pripravené pre študentov všetkých úrovní.

Pri obsadzovaní stredných a manažérskych pozícií sa v inzerátoch najčastejšie objavuje požiadavka na znalosť dvoch cudzích jazykov na aktívnej či plynulej úrovni. Najčastejšia je kombinácia anglický a nemecký jazyk, pomerne častá je však aj kombinácia anglický a ruský alebo anglický a francúzsky jazyk. Angličtina – či sa nám to páči, alebo nie – jednoducho je svetovým jazykom. Kurzy angličtiny by preto mali byť vašou najbližšou voľbou, ak sa budete rozhodovať o ďalšom smere vášho vzdelávania či upevňovania doterajších vedomostí a znalostí.

Je pravda, že aj človek bez dokonalých znalostí cudzích jazykov má šancu získať prácu. Hoci – treba si uvedomiť, že nepôjde o pozíciu, na ktorej treba denno-denne komunikovať so zahraničím alebo zahraničnými partnermi v písomnej či ústnej podobe. Kľúčové v takomto prípade sú však odborné či manažérske schopnosti a zdravo sebakritický pohľad. Lepšiu štartovaciu polohu môžu takémuto kandidátovi priniesť manažérske kurzy, na ktorých svoje riadiace zručnosti ešte viac zdokonalí. Ak však predsa len túži po zaujímavej práci s využitím cudzieho jazyka, jazykové kurzy jednoducho nebude môcť obísť. Znalosť cudzích jazykov je bránou do sveta možností a konkurencia na trhu práce je v tomto zmysle skutočne obrovská.

Tagged with:
 

Recent Entries

  • Záložky

  • Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>