Pozor na časté výhybky v kariére

Ľudia pozorne sledujúci vlastnú profesijnú kariéru často hľadajú odpoveď na otázku, ako často je vhodné meniť pracovné miesto. Tá však nie je jednoduchá ani jednoznačná. Ideálny časový interval je individuálna veličina a záleží od viacerých faktorov. Ak sa téme chceme venovať trochu podrobnejšie, treba povedať, že príliš časté striedanie zamestnávateľov i dlhoročné zotrvanie na jednom pracovisku má určité výhody i nevýhody.

Ak niekto rýchlo prechádza z jednej roboty do druhej, nemá k dispozícii dostatok času na to, aby poriadne spoznal obsah svojej práce a prenikol do problematiky. Neprenikne do podnikovej kultúry a už vôbec sa mu za taký krátky čas nepodarí zistiť, či sa daná práca zhoduje s jeho osobnými cieľmi a predstavami o vlastnej sebarealizácii. Netreba absolvovať najlepšie finančné kurzy, aby si človek dokázal uvedomiť hlavnú výhodu častého preskakovania medzi zamestnaniami. Je ňou rýchlejší rast finančného ohodnotenia a rýchlejší postup v kariére. Pridáva sa nadviazanie nových kontaktov, spoznanie nových prístupov, rozdielnych firemných kultúr a podobne.

Pozitívnym znakom viacročného pôsobenia na jednom a tom istom mieste je dosiahnutie vysokej odbornej úrovne v danej oblasti. Kto pracuje štyridsať rokov ako účtovník, musí sledovať všetky nové predpisy a legislatívne úpravy. Nepotrebuje nijaké špeciálne účtovnícke kurzy, a predsa dosiahne vysokú odbornosť. K negatívam takejto dlhej šnúry patrí mierne limitovaný pohľad na svet či pokles flexibility, iniciatívnosti a tvorivosti.

Zmeniť počas pracovnej kariéry veľmi výrazne sféru pôsobenia sa neodporúča. Máte v úmysle prejsť z výrobnej sféry do tvorivej? Ak sa kuchárka rozhodne pre počítačové kurzy a myslí si, že ju pripravia na povolanie poisťovacej agentky, mýli sa, to nie je kariérny postup. Lepšou voľbou je plánovaná kariéra a prikladanie kamienkov do mozaiky – podľa možnosti využiť dosiaľ získané vedomosti a skúsenosti a ďalej ich zveľaďovať. To je ten správny posun vpred.

 

Recent Entries

  • Záložky

  • Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>