Průjem kojenců

Jedním z nejobvyklejších zažívacích problémů malých dětí je průjem.

Průjem kojenců je sice celkem běžnou záležitostí, jelikož malé tělíčko reaguje velmi citlivě na všechny vnější vlivy, ale zároveň bychom jej v žádném případě neměli podceňovat.

Jak průjem kojenců poznáme?

O průjem kojenců se jedná tehdy, pokud se zvýší počet stolic za den (více než 3 za 24 hodiny). Stolice také často změní barvu a především hustotu. Kojené děti mívají stolici všeobecně řidší a někdy i po každém kojení mají lehký průjem. Přesto se nejedná o průjmovité onemocnění, děti v tomto případě většinou netrpí bolestmi a do 14 dnů se jim stolice upraví.  Pečlivě však stolici svého dítěte sledujte, těžký a dlouhodobý průjem může totiž vést až k dehydrataci.

Co je na vině?

průjem kojencůNa průjem kojenců má vliv mnoho faktorů. Miminka ještě nemají dobře osídlenou střevní mikroflóru, jenž má hlavní vliv na imunitní systém, a tak jsou více náchylné k různým infekcím a citlivé na vnější vlivy. Mezi nejčastější příčiny patří:

 • Umělá výživa novorozenců a kojenců
 • Nedostatečná hygiena lahviček
 • Překrmování či naopak podvýživa
 • Chyby v technice kojení
 • Oslabený organismus a nedostatečně osídlená střevní mikroflóra
 • Infekce, různé bakterie a viry
Jak zabránit průjmu?

Zcela zabránit průjmu kojenců nejde, můžeme pouze minimalizovat jeho příčiny a předcházet mu prevencí. Je třeba bedlivě dbát na hygienu, dodržovat zásady správné výživy a podpořit miminku imunitu. Ideální jsou kojenecké Probiotické kapky BioGaia, které díky obsahu živých bakterií Lactobacillus reuteri pomáhají miminku ke správnému osídlení střevní mikroflóry, zlepšují imunitu i zažívání.  Pomáhají nejen proti průjmům, ale i proti kolikám a zácpě.

 

Recent Entries

 • Záložky

 • Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>