Záclony

Záclona je speciální druh textilie, která se používá jako módní doplněk v interiéru a jako pomůcka pro zamezení pohledu z venku do místnosti. Z pravidla je průhledná, či poloprůhledná, což umožňuje z vnitřku snadný pohled ven a nezamezuje pronikání světla do místnosti.
Nejčastěji jsou záclony vyráběny z krajkovanou spodní částí a s nejrůznějšími vzory. Běžným zvykem je věšení záclony tak, že vytváří zvlněný povrch. Záclona je uchycena na nosnou konstrukci zvanou garnyž, jež se nachází nad oknem, pomocí žabek, kroužků nebo „S“ háčků uchycených do řasící hlavové pásky.
Záclony jsou častým doplňkem závěsů, které jsou vyráběny z neprůhledné nebo i zcela neprůsvitné látky a které mají primárně funkci zamezující pronikání světla z/do místnosti.
Více než polovina z celkového množství záclon se dnes vyrábí na osnovních pletacích strojích a to hlavně na t. zv. rašlech. Mimo rašlů se k výrobě záclonovin stále ještě používají stroje pracující na principu tkaní, paličkování a háčkování. Stroje jsou často vybaveny žakarovým vzorovacím ústrojím a dá se na nich zhotovit obrovské množství vazeb a vzhledových kombinací (tyl, krajka, vyšívkové motivy, t.zv. vypalované vzory atd.).

Záclona z roku 1978
K výrobě se vedle bavlněných přízí nejčastěji používá hladké nebo tvarované polyesterové hedvábí a v závislosti na módě občas různé efektní příze.
Na obrázku vpravo je záclona z hrubé efektní skané příze z konce 70. let minulého století, která nepatří k žádnému ze zmíněných druhů. Svislé niti jsou spojeny s vodorovnými průhlednými plastickými svorkami.
Zvláštní konstrukce, jako přechod mezi záclonou a závěsem je tzv. inbetween. Tato textilie je těžší než záclonovina, na okně je průhledná z vniřku místnosti navenek, ale neprůhledná zvečí. S inbetweenem se dekorace oken provádí bez kombinací se závěsem nebo záclonou.

Text použit z Wikipedie.

 

Recent Entries

  • Záložky

  • Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>